Pravda alebo lož?

Podľa jednej povesti je v Katovej skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel ukrutník, aby ju tým donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade a raz za sto rokov má možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve “vysloboď!” – samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec 🙂

Katova skala je zaujímavý skalnatý útvar nad Kantorskou dolinou vo Veľkej Fatre, neďaleko zrúcaniny hradu Sklabiňa. Dostali sme sa na ňu červenou značkou zo Sklabinského Podzámku za hodinku chôdze. Chodník začal strmším stúpaním najskôr lúkou a neskôr pokračoval miernejšie, serpentínami lesným terénom. Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť Turčianskej kotliny a aj na Lúčanskú časť Malej Fatry.

2,5 km dlhá trasa je vhodná ako bleskový výletík, ktorý sa dá zvládnuť aj so spiatočným zostupom za dve hodinky (teda ak sa vaše deti nerozhodnú postaviť si bunker pod skalným previsom:)

image/svg+xml