Nenáročnú prechádzku alebo cyklovýlet si môžete vychutnať aj v Kláštore pod Znievom. Táto obec dostala prvé mestské právo v Turci. Bolo tu založené ako tretie na Slovensku gymnázium a kláštor. Mnísi sa venovali aj olejkárstvu o čom sa dočítate aj na tabuliach na novej asfaltovej cykloceste, ktorá vedie až do Valče. Ak prídete autom, môžete ho zaparkovať pri futbalovom ihrisku. Príjemným spestrením tejto prechádzky je obrovský bicykel na cykloceste, hojdačka – hôrdačka s výhľadom na Zniev a obrovská lavička nad dedinou.

My sme zaparkovali pri futbalovom ihrisku a vybrali sme sa cyklocestou smer Valča. Čítali sme si tabule o olejkároch a šafraníkoch v Turci, fotili sa a kráčali až k veľkému bicyklu. Odtiaľ sme sa vybrali najskôr lesnou cestou a potom po lúkach späť do Kláštora k hojdačke – hôrdačke, ktorú sme samozrejme museli vyskúšať a odtiaľ to už bol len kúsok k veľkej lavičke.  Celý tento okruh má 6,6 km a nám pomalou chôdzou (aj s prestávkami a fotením 🙂 trval necelé dve hodiny.

V iný pekný deň sme sa do Kláštora vybrali na bicykli. Ja som si požičala e-bike (aby som stíhala bratovi a švagrinej 🙂 Vyrazili sme priamo z chalupy smer Socovce, potom Kláštor pod Znievom. Pri futbalovom ihrisku sme sa napojili na krásnu novú asfaltovú cyklotrasu s náučnými tabuľami až sme sa dostali k veľkému bicyklu. Odtiaľ po krátkom fototermíne sme pokračovali po zvážnici do Valče, okruh sme si predĺžili až do Snowlandu na malé občerstvenie a odtiaľ do Beníc a cez pole do Rakova. Z Rakova sme popri Eko farme Lehotka a Ranči Amadeus s výhľadmi na Lysec, Tlstú, Ostrú, Drienok a pasúce sa kravy  prišli do Valentovej a odtiaľ do Laskára. Celý okruh 28 km s prevýšením 250 m sa mi na tom e-bike zdal úplne pohodový a krásny 🙂

 

image/svg+xml image/svg+xml